- Nyheter
- Befintlig sida: Tips om webbinarier kring nya verktyg fö...
Tips om webbinarier kring nya verktyg för Artikel 19
Arvsfondsprojektet "Artikel 19 som verktyg" om självständighet för personer med funktionsnedsättning avslutas den 31/3. I några korta webbinarier presenterar man nu ett antal verktyg som är resultat av projektet.
Det treåriga projektet "Artikel 19 som verktyg" startades med målet att stötta genomförandet av FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättningar i Sverige. Som en del av projektets avslutande anordnas nu ett antal webbinarier.
Det första webbinariet är redan på fredag 11 februari! Då kring ett nytt spännande material för studiecirklar.
Bakgrund
Independent Living avslutar i mars sitt projekt för att skapa verktyg för FN-konventionens Artikel 19: ”rätt till självbestämmande”. Fem verktyg har tagits fram som berör alla olika nivåer från nationellt, regionalt, lokalt och verktyg för individens egen bild av sin egen möjlighet till självbestämmande.
Upplands Väsby och Järfälla kommun har i delar av projektet tagit fram indikatorer för självbestämmande på individnivå. FOU nu har deltagit i referensgrupp.
Publicerad 2022-02-10
Senaste nyheterna
- Samsas-seminarium om äldre som debuterar inom äldreomsorg
- Film om pilotprojekt för färdighetsträning i metodrum
- Lunchseminarium om anhörigperspektivet 21 nov
- Frukostseminarium om förebyggande egenvård
- Lunchseminarier och FoU-café fortsätter under hösten!
- Delregionalt avstamp för god och nära vård i nordvästra Stockholms län
- Erfarenhetsutbyte kring fast omsorgskontakt inom hemtjänst
- Verksamheter och lärosäten tillsammans i AKA-nätverk för ökad kvalitet i VIL/VFU
- Ny rapport om FoU:s roll i välfärdssverige
- Lunchseminarium om systematisk färdighetsträning 25 okt