- Nyheter
- Befintlig sida: Samsas-webbinarium om samverkan för äldr...
Samsas-webbinarium om samverkan för äldres hälsa
Som en del av forskningsprojektet Samsas anordnas ett kostnadsfritt webbinarium om samverkan för främjande av äldres hälsa.
Hur ser beslutsfattare, chefer och civilsamhället på framtidens arbete med att främja hälsan hos äldre, och vilken roll spelar samverkan i det? Forskare i Stockholm har undersökt detta och bjuder nu in till ett webbinarium för att presentera resultaten, som pekar på att det finns både möjligheter och hinder för att förebygga försämrad hälsa hos äldre i framtiden.
Studien som de har genomfört är en av flera som ingår i forskningsprojektet Samsas – Samskapad samverkan för att förebygga försämrad hälsa hos äldre – där forskare, äldre personer och aktörer inom kommun, region och civilsamhället arbetar i partnerskap. Projektet drivs vid forsknings- och utvecklingsenheterna Stiftelsen Stockholms läns Äldrecentrum, Nestor FoU-center, FOU nu och FoU Nordost.
Tid
9 september, klockan 15.00–16.00
Program
15.00–15.30: Presentation av studien och resultaten
15.30–15.55: Diskussion och erfarenhetsutbyte i mindre grupper
15.55–16.00: Återsamling i stor grupp och information om nästa seminarium
16.00–16.15: Eftersnack för de som vill
Anmälan
Anmälan sker genom Stiftelsen Stockholms läns Äldrecentrum, via denna länk.
Publicerad 2024-08-29
Senaste nyheterna
- AKA-nätverksträff: Examensarbetets kraft i sjuksköterskeprofessionen
- Tematräff i norra länet om IUB = Insatser utan behovsprövning
- Regional grund yngre med kognitiv sjukdom har implementerats i två kommuner
- Uppstart av utvecklingsarbete biståndsbedömare på geriatriken – med flera kommuner samtidigt
- Kick-off för forskningsprojektet Hjärnhoppet i Sollentuna tillsammans med Karolinska Institutet och Region Stockholm
- Lunchseminarier hösten 2025
- Stockholms Demensdag 2025
- Järfällas Alzheimerdag 2025
- Demensdag i Sigtuna 2025
- AKA-träff i vacker omgivning