- Nyheter
- Befintlig sida: Socialtjänsten flyttar ut
Socialtjänsten flyttar ut
Arbeten pågår just nu i kommunerna för att göra socialtjänsten mer lättillgänglig för invånarna. FOU nu bidrar i arbetet.
För en mer lättillgänglig och förebyggande socialtjänst planeras och genomförs flera arbeten i kommunerna i samverkan med andra parter för att komma närmare invånarna. Inom nordvästkommunerna finns exempelvis planer på ”utflytt”, att biståndshandläggare eller andra roller inom socialtjänsten fysiskt lokaliserar sig i andra verksamheter, till exempel husläkarmottagningar (likt Seniormottagningen i Nacka, Huddinge och Danderyd), geriatriska kliniker (likt stadsdel och Sabbatsbergsgeriatriken) samt till akutsjukhus (likt Karlstad och Centralsjukhuset i Karlstad). Lärdomar från dessa exempel indikerar möjligheter till goda effekter för brukare/patient samt för involverade verksamheter, samtidigt som centrala omständigheter och ”mekanismer” för att nå dess effekter blir synliga.
FOU nu bidrar med kunskapsunderlag som inkluderar lärdomar från liknande arbeten regionalt, nationellt och internationellt, men även med processtöd och struktur för utvecklings- och utvärderingsarbete med grund i tidigare forskning och erfarenheter, samt med lärande mellan motsvarande arbeten. Som stöd i utvecklingsarbetet används Verksamhetslogik som teoretisk utgångspunkt.
Arbetet sker i dialog mellan äldre-FoU:er samt med andra engagerade parter.
Verksamhetslogik
- En verksamhetslogik är ett verktyg för utvecklingsarbete i vardagen
- Verksamhetslogiken beskriver idéer om en kedja av händelser, dvs hur olika händelser och skeden antas hänga samman, från behov och resurser till aktivitet och från aktivitet till effekter på olika lång sikt.
- Verksamhetslogiken synliggör vad som behöver hända.
- I en verksamhetslogik uttrycks också vilka antaganden som ligger till grund för att tro att det ena leder till det andra
- Det är en bra grund för att:
- planera ett utvecklingsarbete eller insats
- möjliggöra samsyn runt arbetet/insatsen
- kommunicera idén med andra aktörer
- kritiskt reflektera om arbetets/insatsens rimlighet
- planera uppföljning och utvärdering av arbetet/insatsen
Publicerad 2025-06-16
Senaste nyheterna
- Det praktiknära forskningsarbetet KOMPASS utvecklas
- Välbesökt lunchseminarium om Förstärkt utskrivning
- Första Lärandemötet i MOSAIC!
- Lunchseminarium om KOMPASS
- Stor simuleringsövning för att stärka vårdsamverkan
- MOSAIC vid utskrivning från geriatrisk slutenvård!
- Presentation från lunchseminariet om KTC i samverkan
- Inför nya SoL i norra Stockholms län – delregional workshop för synergier och möjliga samarbeten, 27 mars
- Lunchseminarium om KTC i samverkan
- Framåt för God och nära vård och omsorg i Sigtuna med KOMPASS