Tips: Biståndshandläggare ute i hälso-och sjukvården – en modefluga eller ett hållbart arbetssätt?

  • 2026-06-11

  • 8 - 8.45

  • Digitalt via Microsoft Teams

Nestor FoU-center arrangerar en chefsmorgon om en färsk länsövergripande nulägesbeskrivning om arbetssättet ”Biståndshandläggare på nya platser”.

Terminens sista Chefsmorgon från Nestor FoU-center. Nestors projektledare Sara Cederbom och Helén Lieberman-Ram presenterar en färsk länsövergripande nulägesbeskrivning om arbetssättet ”Biståndshandläggare på nya platser”, med fokus på hälso- och sjukvårdens platser.

Nestors Chefsmorgon vänder sig till chefer/ledare inom äldreomsorg och hälso- och sjukvård i alla kommuner inom Stockholms län, gäller även privata utförare. Vi välkomnar också andra berörda yrkesgrupper. Tanken med träffarna är att bidra med inspiration kring aktuella ämnen som rör äldreområdet och att presentera projekt som pågår hos oss, som kan vara till nytta i din verksamhet.

Information och anmälan

Chefsmorgon: Biståndshandläggare ute i hälso-och sjukvården – en modefluga eller ett hållbart arbetssätt? | Nestor FoU-center

Forskning och utveckling